Szukaj
Close this search box.

100 lat PZPN

Polski Związek Piłki Nożnej ma 100 lat! Rok 2019 jest dla polskiego futbolu wyjątkowy. Krajowa federacja piłkarska obchodzi setną rocznicę powstania. „Przed samymi świętami, bo w dniach 20 i 21 bm. odbył się w Warszawie zjazd towarzystw sportowych wszystkich ziem polskich, na którym ukonstytuowano P.Z.P.N” – napisał w grudniu 1919 roku Ilustrowany „Kurier Codzienny”. Lakoniczna notatka jest jedną z niewielu relacji opisującej powstanie Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Zjazd, na którym ukonstytuowany został PZPN, odbył się w Warszawie, w budynku przy ulicy Oboźnej 1 (lub 3), który dziś już nie istnieje. Wówczas nie każdemu odpowiadała lokalizacja spotkania. W relacji „IKC” można znaleźć informację mówiącą o „niedomaganiach”. „Zjazd rozpoczął się z pewnymi niedomaganiami, bo najpierw lokal nań przeznaczony był zajęty, a gospodarze warszawscy bardzo niepunktualni; to ogromnie nie podobało się gościom z Małopolski i Poznania, przyzwyczajonych nie tylko do punktualności, ale i do uszanowania zarządzeń przez zjazd powziętych” – czytamy w dalszej części notatki.

Mimo tych uniedogodnień i drobnych przeszkód, 31 delegatów klubów i okręgów zdołało wypracować konsensus i założyć Polski Związek Piłki Nożnej. Autorem pierwszego statutu był Stanisław Polakiewicz – wiceprezes Polskiego Komitetu Igrzysk Olimpijskich, a późniejszy prezes Polskiego Związku Hokeja na Lodzie. Trzeba jednak pamiętać, że już wcześniej podejmowano próby tworzenia zorganizowanych struktur, zrzeszających towarzystwa piłkarskie, lecz ze względu na zabory, nie było to zadanie możliwe do zrealizowania w stu procentach.

Co nie udało się przed odzyskaniem niepodległości, stało się w grudniu 1921 roku. Choć zjazd założycielski odbył się w Warszawie, przygniatającą większością głosów uchwalono, iż siedziba nowego związku zlokalizowana zostanie w Krakowie (drugie walne zgromadzenie odbyło się już w tym mieście, przy ówczesnej ulicy Radziwiłłowskiej 4). Pierwszym prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej wybrano Edwarda Wiktora Cetnarowskiego, lekarza i działacza klubowego Cracovii. W trakcie obrad ustalono także utworzenie pięciu związków okręgowych, których „stolicami” stały się Warszawa, Kraków, Lwów, Poznań i Łódź. Udało się także wypracować regulamin rywalizacji o mistrzostwo Polski.

Od tego czasu u sterów związku stało kolejnych 27 prezesów. Najważniejsza drużyna – pierwsza reprezentacja Polski – dwukrotnie sięgała po medal mistrzostw świata, a także po trzy medale olimpijskie. Mamy nadzieję, że wkrótce nasza kadra znów nawiąże do tych pięknych kart w historii polskiego futbolu.

Źródło: LaczyNasPilka.pl

© 2021 DolZP