Szukaj
Close this search box.

Adam Karasewicz na kursie UEFA CORE

POLSCY SĘDZIOWIE NA KURSIE UEFA CORE

W październiku zakończył się trwający pół roku okres kursu UEFA CORE 39, podczas którego nasz kraj reprezentowała trójka sędziowska: Wojciech Myć (Lubelski ZPN), Adam Karasewicz (Dolnośląski ZPN) oraz Bartosz Kaszyński (Kujawsko-Pomorski ZPN).

Pierwszy, trwający prawie dwa tygodnie zjazd w siedzibie UEFA w Nyonie, odbył się na przełomie kwietnia i maja. Poza reprezentacją naszych sędziów, uczestniczyli w nim także koledzy z Danii, Wysp Owczych, Czarnogóry, Izraela, Słowenii, Albanii oraz koleżanki z Węgier. Podczas kursu wprowadzającego, wszyscy sędziowie poddawani byli licznym testom sprawnościowym – biegowym, badaniom fizjoterapeutycznym i medycznym, pomiarom poziomu tkanki tłuszczowej. Poza tym czekał ich także test z przepisów gry oraz egzamin znajomości języka angielskiego. Każda trójka poprowadziła podczas kursu mecz we Francji lub Szwajcarii, który był następnie wnikliwie analizowany podczas warsztatów szkoleniowych. Course leaderem był pochodzący z Irlandii Północnej były sędzia międzynarodowy, a obecnie obserwator UEFA, Alan Snoddy. Zaangażowane w nasze szkolenie były między innymi takie osobistości świata sędziowskiego jak Frank de Bleeckere, Kristinn Jakobsson czy Tom Murphy. Dwóch ostatnich zostało przypisanych w roli coachów do naszego zespołu.  Na zakończenie pierwszego kursu każdy uczestnik musiał zdiagnozować swoje mocne strony oraz obszary do poprawy i przez kolejnych pięć miesięcy ciężko pracować, by w każdym określonym przez siebie aspekcie zanotować wyraźny progres.

Kurs konsolidacyjny odbył się w pierwszej połowie października, również w siedzibie UEFA w Nyonie. Wszyscy uczestnicy ponownie zostali poddani całej baterii testów i tym razem cały polski zespół w każdym z nich uzyskał najwyższe możliwe wyniki, często wychodząc ponad skalę i przekraczając limity poziomu ‘excellent’. Ponadto podczas kursu sędziowaliśmy mecz ligi National 2 we Francji, a także analizowaliśmy klipy z krajowych spotkań uczestników, które regularnie wysyłane były na serwer przez cały okres trwania kursu. Ostatniego dnia rozegrany został mecz Pol/Mn/Isr/Slo vs Den/Alb/Hun/Fro, który pewnie wygraliśmy 4:0. Spotkanie poprowadził Frank de Bleeckere z Belgii, a na liniach pomagali mu Tom Murphy (Szkocja) oraz Shmuel Steiff (Izrael).

Podsumowując, bardzo cieszy fakt, że nasz zespół zarówno na kursie wprowadzającym, jak i konsolidacyjnym zaprezentował się na bardzo wysokim poziomie. W Nyonie pozostawiliśmy po sobie bardzo dobre wrażenie i opinię, że sędziowie z Polski są doskonale przygotowani w każdym obszarze. Nie pozostaje zatem nic innego, niż przenieść wysoką formę na boiska i wciąż pracować nad sobą, by stawać się coraz lepszymi sędziami i nadal się rozwijać.

Adam Karasewicz

© 2021 DolZP