Od kilkunastu lat Polski Związek Piłki Nożnej jako organizator i firma Tymbark jako sponsor główny Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” wspierają rozwój piłkarskich talentów. W 20-letniej historii wydarzenia rodziły się talenty ponad 50 reprezentantów Polski, m.in. Krzysztofa Piątka, Arkadiusza Milika i Piotra Zielińskiego. Jubileuszowa XX edycja Turnieju z pewnością da początek nowym piłkarskim przygodom, ale również przyniesie jego uczestnikom wiele radości, wspomnień i nowych przyjaźni. Zapisy zespołów w kategoriach wiekowych U-8, U-10 oraz U-12 potrwają do 30 września.
Po raz pierwszy Turniej odbył się w 2001 roku. Od tego czasu drogę z podwórka na stadion przeszło ponad 2 miliony piłkarek i piłkarzy. W tym gronie znaleźli się także byli i obecni reprezentanci kraju we wszystkich kategoriach wiekowych. Na Dolnym Śląsku pierwszy raz przed światem zaprezentowali się tacy piłkarze jak Krzysztof Piątek i Piotr Zieliński. Grę napastnika AC Milan wspomina starosta dzierżoniowski Andrzej Bolisęga. – Łączą mnie z tymi rozgrywkami wspaniałe wspomnienia. To tutaj kiedyś prowadziłem młodego Krzysztofa w Finałach Wojewódzkich. Wtedy przegraliśmy ze Szkołą Podstawową z Lubina, która pojechała do Warszawy – wspomina pierwszy trener Piątka. – Krzysiek już wtedy wyróżniał się skutecznością – podkreśla.
Piątek nieustannie się rozwija. Najpierw przeszedł z Lechii Dzierżoniów do Zagłębia Lubin. Potem trafił do Cracovii, a stamtąd przeniósł się do słynnego AC Milan. Podobną ewolucję przeszedł sam Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Od samego początku założeniem organizatorów było to, aby dzieci z całej Polski miały równy dostęp do rozgrywek i aby zgłaszały się do nich jak najliczniej – bez względu na płeć, miejsce zamieszkania czy umiejętności. Im więcej z nich zakocha się w piłce i zacznie regularnie grać, tym lepiej. I rzeczywiście, cel związany z masowością imprezy udaje się realizować. Wyraźne skoki frekwencji odnotowane w edycjach XIV oraz XV były związane z dołączeniem do Turnieju kolejnych kategorii wiekowych: kolejno U-12 oraz U-8. Początkowo grano systemem wiosna-jesień. Z biegiem czasu przeorganizowano rozgrywki i zaczęto je równoległe z sezonem piłkarskim.
Jedną z kluczowych decyzji w historii rozgrywek „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” była ta z XIV edycji o przeniesieniu wielkiego finału na stadion PGE Narodowy i ustalenie jego stałej daty (2 maja, przed finałem Totolotek Pucharu Polski). Z kolei trzy lata później wprowadzono „Zielone Kartki
Fair Play”, by w ten propagować wartości, które są w Turnieju najważniejsze. Nagrodę w postaci zielonej kartki mogą otrzymywać – poza zawodnikami – ich rodzice, trenerzy oraz kibice obecni na zawodach. Uczestnicy rozgrywek doświadczają czystej rywalizacji, nawiązują nowe kontakty, zawierają przyjaźnie. Zdobywają tym samym niezbędne kompetencje sportowe i społeczne. Poznają smak porażki i uczą się sobie z nim radzić. Mają wreszcie mnóstwo powodów do radości – nie tylko przy okazji zwycięstw, ale też z samego realizowania pasji. To wszystko kształtuje młodych ludzi i wpływa na ich obecne i przyszłe zachowania. Rozgrywki realnie popularyzują i rozwijają również piłkę kobiecą w Polsce. Średnio 30 procent uczestników Turnieju stanowią dziewczynki. Aby ta liczba rosła, regulamin dopuszcza do gry wszystkie zawodniczki spełniające kryterium wieku.
Ostatnie dni, by przystąpić do gry o wielki finał na PGE Narodowym
Zapisy drużyn do jubileuszowej XX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” trwają do 30 września. Do rozgrywek mogą zgłaszać się szkoły podstawowe, uczniowskie kluby sportowe, kluby sportowe, a także inne organizacje prowadzące działalność sportowo-edukacyjną. Rejestracja drużyn odbywa się za pośrednictwem strony www.zpodworkanastadion.pl. W wydarzeniu mogą wziąć udział zespoły dziewcząt i chłopców do lat 8, 10 i 12.
Aby zgłosić drużynę, należy przejść do formularza rejestracyjnego, klikając w przycisk „Zgłoś drużynę” na stronie www.zpodworkanastadion.pl, a następnie za pośrednictwem portalu „Łączy nas piłka” wypełnić formularz zgłoszeniowy.
W razie pytań pomocy udziela Dział
Wsparcia PZPN (tel.: 732 122 222 lub turniej@pzpn.pl).
Po zakończeniu zapisów, od października do marca rozegrane zostaną etapy gminne
i powiatowe. Następnie najlepsze drużyny spotkają się w finałach wojewódzkich
(od 18 marca do 26 kwietnia 2020 r.), których zwycięzcy w kat. U-10 i U-12
zmierzą się w finale ogólnopolskim w Warszawie (29 kwietnia
– 2 maja 2020 r.). Nagrodą główną dla najlepszych drużyn dziewcząt i chłopców do lat 10 i 12 będzie mecz reprezentacji Polski oraz spotkanie z piłkarzami i trenerem.
Każde dziecko, które zagra w Turnieju, otrzyma wyjątkowy medal i dyplom. Trenerzy za zgłoszenie drużyn oraz ich poprowadzenie w okresie rozgrywek zostaną nagrodzeni treningowymi gadżetami. W nadchodzących rozgrywkach młodzi piłkarze i piłkarki zagrają w nowych koszulkach.
Organizatorem Turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, sponsorem głównym już od 13 lat firma Tymbark, a sponsorem brązowym od trzech edycji Electrolux. Rozgrywki objęte są Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a także wsparciem Komitetu Honorowego, na który składają się patronaty Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Zdrowia.
Kontakt z mediami:
Magdalena Gałecka, PZPN, adres e-mail: magdalena.galecka@pzpn.pl, tel. 516 663 204
Dorota Liszka, Tymbark, adres e-mail: d.liszka@maspex.com, tel. 33 870 82 04