Szukaj
Close this search box.

„Sportowa Natura” kolejną możliwością wsparcia klubów

Minister Środowiska wraz z Lasami Państwowymi zapraszają wszystkie kluby sportowe w Polsce do wzięcia udziału w konkursie pod hasłem „Sportowa Natura”. Głównym celem projektu jest promocja ruchu na świeżym powietrzu w otoczeniu przepięknej polskiej przyrody. Nagrodzone będą najciekawsze pomysły, a ograniczeniem jest tylko… własna wyobraźnia.

Jest to kolejna pomoc skierowana do małych klubów sportowych w celu zapewnienia   możliwość dodatkowego wsparcia. Na uwagę zasługuje już dobrze działający Program KLUB prowadzony przez Ludowe Zrzeszenie Sportowe wraz z Ministerstwem Sportu, a także zielona gwiazdka w Programie Certyfikacji prowadzonym przez PZPN wspólnie z Ministerstwem Sportu.

Organizatorzy wspólnie z klubami zachęcają do aktywności fizycznej i ruchu na świeżym powietrzu, w otoczeniu polskiej przyrody. Otwarta formuła konkursu sprawia, że może w nim wystartować nawet ponad 14 tysięcy klubów sportowych w całym kraju. Nagrodą w konkursie jest dofinansowanie w wysokości do 10 tys. zł na realizację pomysłów o najszerszym zasięgu promocyjnym.
– Założenia akcji wpisują się w realizowanie społecznej funkcji lasów. W Polsce większość lasów jest publiczna, dostępna dla każdego. W innych krajach nie jest to wcale oczywiste. Ten program adresowany jest do wszystkich tych, którzy chcą być aktywni i nadal nimi pozostać w tych trudnych czasach postcovidowych. Program pozwoli zwłaszcza małym klubom otrzymać wsparcie na inicjatywy sportowe – powiedział wiceministra klimatu i środowiska Edward Siarka.
Józef Kubica, p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych podczas wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie przypomniał, że instytucja, którą reprezentuje oferuje m.in. ponad 4000 ścieżek rowerowych, 20 000 km dróg pieszych, 600 miejsc biwakowych. To wszystko służy społeczeństwu od lat.
Ambasadorem akcji został mistrz świata i Europy w siatkówce Marcin Możdżonek. Sportowcy po zakończeniu kariery próbują się odnaleźć w życiu po życiu. Na początku przeżywają szok. Sam przerabiałem to przez kilka miesięcy. Trudno mi było znaleźć swoje miejsce. Biorę udział w takich inicjatywach bo to jest nieoceniona pomoc dla małych klubów, które borykają się z różnymi problemami finansowymi. Jako byli sportowcy doskonale to rozumiemy i mamy dużo ciekawych pomysłów. Stąd m.in. moja działalność na czele Społecznej Rady Sportu, którą powołał minister sportu – powiedział PAP były kapitan siatkarskiej reprezentacji Polski.
Wątpliwości nie mają także naukowcy – według badań opublikowanych w „International Journal of Health Research” osoby uprawiające „zielone ćwiczenia” mają niższe ciśnienie krwi, wyższą samoocenę i lepszy nastrój w porównaniu z osobami uprawiającymi sport w pomieszczeniu. Świat nauki ocenia, że ćwiczenia na zewnątrz budynków męczą nas mniej i ściślej trzymamy się planów treningowych, bowiem takie zajęcia sprawiają nam większą przyjemność i chętniej je powtarzamy.
Regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie internetowej www.cilp.lasy.gov.pl/konkursy

Zgłoszenia można składać od 12 kwietnia do 30 września 2022 roku.

© 2021 DolZP